Završio na četvrtom mjestu

Luka Baković bez medalje na Svjetskom paraatletskom prvenstvu

Treća "drvena medalja" za hrvatsku paraatletiku
luka baković Igor Kralj/PIXSELL

Hrvatski paraolimpijac Luka Baković osvojio je četvrto mjesto u bacanju kugle u kategoriji F46 na Svjetskom paraatletskom prvenstvu u Parizu.

Treća je to “drvena medalja” za hrvatsku paraatletiku u Parizu nakon što su četvrto mjesto osvojili i Miljenko Vučić u bacanju kugle u konkurenciji slijepih i slabovidnih osoba te Matija Sloup u bacanju kugle u kategoriji bacača niskih rastom. Za utjehu sva tri četvrta mjesta osiguravaju hrvatskoj paraatletici tri kvote za Paraolimpijske igre u Parizu iduće godine.

Zanimljivo, Baković je sa 16 godina bio europski i svjetski prvak u parataekwondou u kategoriji do 75 kg, međutim nakon što su ukinuli njegovu klasifikaciju prebacio se u atletiku. Baković je od prvog hica do posljednje, šeste serije držao broncu, no u zadnjoj seriji je ostao bez medalje.

Najbolji rezultat ostvario je u četvrtoj seriji izjednačivši osobni rekord od 15.20 m, no u zadnjoj seriji je Južnoafrikanac Kerwin Noemdo bacio kuglu 10 cm duže probivši se na treću poziciju. Srebro je osvojio Amerikanac Joshua Cinnamo sa 16.00 m, dok je slavio Indijac Sarjerao Sachin Khilari bacivši kuglu 16.21 metara što je novi azijski rekord.

– Malo sam razočaran sam, držao sam treće mjesto cijelo vrijeme, sve do zadnje serije. Na kraju sam ostao bez bronce za 10 centimetara. Međutim, ovo će mi biti dodatan poticaj za paraolimpijske igre, gdje se nadam da ću osvojiti medalju, kazao je 26-godišnji Splićanin.

Na 10. izdanju WPA Svjetskog prvenstva u paraatletici nastupa više od 1.200 natjecatelja iz 107 država među kojima i deset hrvatskih paraatletičara. Na pariškom stadionu Charlety hrvatske boje još će braniti Mikela Ristoski (T20) u skoku u dalj, Ivan Katanušić (F64) i Ivana Purkić (F38) u bacanju diska, Deni Černi (F33) u bacanju kugle te Vladimir Gašpar (F41) u bacanju koplja.