Predstavljanje knjige “Burnum Project” i otvorenje izložbe “Pompeji Intra-Extra” u Arheološkom muzeju

Predstavljanje knjige “Burnum Project – Istraživanja arheološke Misije bolonjskog Sveučilišta u Hrvatskoj (2005. – 2015.g.)” i otvorenje izložbe “Pompeji Intra-Extra“ dogodit će se u utorak, 17. travnja 2018. godine u 17:30 sati u Velikoj dvorani Arheološkog muzeja u Zagrebu

Zahvaljujući hrvatsko-talijanskoj znanstvenoj suradnji započetoj 2005. godine, antički lokalitet Burnum (Ivoševci – Šibensko-kninska županija), rimski vojni logor, a zatim i municipium (II st. pr.Kr.), mjesto je suvremenih interdisciplinarnih arheoloških istraživanja koja kao cilj imaju povijesnu rekonstrukciju i valorizaciju nalazišta.

Od 2010. godine Burnum se ubraja u arheološke Misije koje podržava i Ministarstvo vanjskih poslova i Međunarodne kooperacije Republike Italije, a odnedavno i Talijanski Institut za kulturu u Zagrebu, pod vodstvom ravnateljice Stefanije Del Bravo, koji uvelike promovira istraživačke radove i postignute rezultate.

Zahvaljujući usavršenim metodama istraživanja i strpljivom radu hrvatskih arheologa i bolonjskog Sveučilišta danas smo u mogućnosti rekonstruirati događaje koji su pretvorili rimski logor Burnum u značajan politički, administrativni i gospodarski centar Dalmatie, važne i strateške provincije rimskog Carstva.

Burnum Project je inicijativa pokrenuta od strane nekoliko istraživača i znanstvenika Odsjeka za Kulturu i Civilizacije Sveučilišta u Bologni, Gradskog Muzeja u Drnišu i Odjela za Arheologiju Sveučilišta u Zadru, pod pokroviteljstvom Nacionalnog parka Krka i Centra za istraživanje arheologije Jadrana.

Tisućugodišnji šarm antičkog grada, kvalificirani rad arheologa te mjesta i ljudi moderne svakodnevice izvan granica ruševina… Izložba opisuje rad Sveučilišta Alma Mater u okviru Plana upoznavanja Pompeja, inovativnog projekta analize i dokumentiranja cijelog antičkog grada, pokrenut 2015. godine. Radi se o dijelu Velikog Projekta Pompeji, kojeg vodi Nadzorno povjerenstvo, a financira se europskim i nacionalnim fondovima. Projekt je izuzetna prilika za rad i studij velikog broja mladih istraživača, kao i važno iskustvo obuke na terenu.

Autor izloženih fotografija je Pierluigi Giorgi, iskusni fotoreporter, osjetljiv na temu antičkog i modernog krajolika. Svojim snimkama Giorgi otkriva priču koja se razvija po točkama gledišta, kako unutar arheološkog područja, tako i prema okolnom teritoriju. Zbirku zaključuju obrađeni fotografski portreti nekih od protagonista, podvrgnuti umjetnom starenju i vremenskoj degradaciji koja pogađa i arheološke strukture.

“Arheolozi koji rade na ulicama i kućama u Pompejima“, objašnjava direktor projekta Giuseppe Sassatelli, „svakodnevno doživljavaju šarm novog otkrića u očaravajućem gradu koji se neprestano preobražava promjenom svjetla i sezonskih doba. Ali raditi u Pompejima znači i uranjanje u suvremeni tok prometa i života koji još uvijek teče izvan granica nalazišta, na što aludira naslov izložbe. Pompeji pomalo ulaze i ostaju u srcu protagonista ove male avanture i održavaju se ne samo u njihovom iskustvu, već i u njihovim pogledima.”

O projektu Pompeji: Veliki projekt spoznaje, konzervacije i valorizacije – U Pompejima je u tijeku Veliki Projekt Pompeji kojeg financira Europska Unija i talijanska Vlada sa 105 milijuna eura. Većina je snage, računajući i osoblje Nadzornog povjerenstva, usmjerena prema očuvanju stabilnosti objekata, izvanrednog održavanja koje će po prvi put omogućiti sustavne radove na zaštiti svih 66 hektara antičkog grada.

Knjigu i izložbu predstavit će:

Dr. Alessandro Campedelli, istraživač Sveučilišta u Bolonji

Pier Luigi Giorgio, profesionalni fotograf

Sanjin Mihelić, ravnatelj Arheološkog muzeja u Zagrebu

Edoardo Bedin, menadžer za međunarodnu suradnju i partnerstvo Arheološkog muzeja u Zagrebu

Dr. Stefania del Bravo, ravnateljica Talijanskog instituta za kulturu u Zagrebu

Nj. E. g. Adriano Chiodi Cianfarani, veleposlanik Talijanske Republike u Hrvatskoj

Grad Zagreb
Hrvatska
Ostalo